Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?

Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?

Inflace, inflace, inflace. Také máte pocit, že na vás tohle slovo útočí ze všech stran? Prostě téma inflace se teď skloňuje ve všech pádech. Ministerstvo financí sice ve své lednové predikci odhaduje, že ekonomika v tomto roce bude ještě stále lehce růst (o 3,1 %), nicméně průměrná míra inflace se bude pohybovat kolem 8,5 %. A to je opravdu citelný rozdíl oproti už i tak vysoké hodnotě 3,8 % v loňském roce.

Zvýšení platu versus inflace

Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti je nízká. Pro rok 2022 se očekává dokonce pokles z 2,8 % na 2,5 %. Takže pokud nejste ve svém zaměstnání spokojení, je ideální čas na změnu. Firmy intenzivně hledají nové pracovníky a některé z nich jsou dokonce připravené nabídnout i výrazně vyšší mzdy než v předchozích letech. Takový plat by vám pak pomohl pokrýt i zvýšené náklady způsobené vysokou mírou inflace.

Pokud vás ale vaše práce baví, tak jen kvůli inflaci asi nemá smysl měnit zaměstnání. Navíc třeba máte to štěstí, že vám zaměstnavatel automaticky plat od ledna zvýšil. Velká část firem, které navyšují platy svým pracovníkům pravidelně, přidala svým zaměstnancům kolem tří procent. Některé pak i procent pět. Nicméně aby životní úroveň zůstala zachovaná, byl by potřebný nárůst platu až do výše míry inflace.

Ale co dělat, pokud nehodláte měnit svoji práci a ani vám zaměstnavatel automaticky plat nezvýšil? Možná je nejlepší čas jeho zvýšení probrat se svým šéfem. V některých profesích je až osmiprocentní navýšení platu splnitelné a vy budete překvapení, že se stačilo jen ozvat.

Můžeme inflaci řešit úsporami a šetřením?

Je úplně normální, že růst a lepší období střídají poklesy a někdy i pády. Proto je v oblasti financí důležité mít správně nastavenou finanční rozvahu a vědět, kde a jak mi peníze proudí. Samozřejmě můžete také sáhnout do svých úspor anebo co nejvíc šetřit. Otázkou ale je, kde mít peníze uložené, aby se zhodnotily nebo alespoň neztrácely na svojí hodnotě tak jako na běžném účtu nebo doma pod polštářem.

Pokud se podíváme na to, co říkají současné výzkumy, tak téměř čtvrtina lidí uvádí, že si nevytvořili žádnou finanční rezervu pro horší období a nemají vůbec žádné úspory. Ti, co úspory mají, pak disponují nejčastěji buď rezervou ve výši tří měsíčních platů, anebo pak až rezervou ve výši ročního platu.

Hodně lidí také uvádí, že se snaží šetřit. Největší zátěží pro ně jsou v současnosti výdaje za bydlení, dále pak za jídlo a energie. Proto až 34 procent oslovených si v letošním roce odpustí dovolenou, někteří zase plánovanou koupi auta (až 22 procent). Zhruba 17 procent oslovených říká, že odloží pořízení nemovitosti nebo plánovanou rekonstrukci bydlení.

Šetřit se dá ale i na menších položkách, na vodě a energiích, jak jste si mohli přečíst v minulých článcích. Současně je však potřeba k šetření přidat i položku investic tak, abyste svoje peníze zhodnocovali, nejen šetřili a spořili. Potřebujete poradit, jak na to? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Blanka Rosková
Autor: Blanka Rosková

 

Zajišťuji prodej nemovitostí s kompletním servisem od začátku

do konce.

- Home Stanging 'příprava nemovitosti na prodej (zvýšení hodnotu nemovitosti interierovou úpravou)

- video prohlídky (urychlí prodej, snižuje počet zbytečných prohlídek a osloví i ty , kteří v tuto     

  chvíli na realitních serverech nehledají  (FB, YouTube)

- běžná inzerce vč. využitím plánů dispozic nemovitosti

- kompletní finanční servis se zajištěním hypotéky s možností individuální slevy na úrocích a     

  úhradě za odhad

Dlouhá léta jsem pracovala jako vedoucí hospodářské správy a správy budov jedné velké liberecké firmy. Měla jsem na starosti stav a chod nemovitostí společnosti. Po roce 1989 jsem pracovala jako oblastní vedoucí stavební spořitelny. Následně jsem přešla na zařazení manažerky externí prodejní sítě banky. Nyní zhodnocuji své dlouholeté zkušenosti jak v oblasti realit, tak v oblasti jejich financování. Velmi ráda využiji svých znalostí na řešení Vašich požadavků a problémů.

Na setkání s Vámi se těší realitní makléřka a finanční poradkyně Banka Rosková

Moje motto: Život je šance - využij ji. 

V oblasti financování Vám vyřeším:

- hypotéku klasickou na bydlení, rekreační objekty a pozemky

- refinancování hypotéky (zpracování obratem)

- americkou hypotéku, tj. úvěr kdy se ručí nemovitostí a může se úvěr využít  na cokoli

- úvěry ze stavebního spoření (  překlenovací a to i když v současné době stav. spoření nemáte založené) , řádný úvěr

stavební spoření vč. servisu

- životní pojištění (klasické i úrazové) pro dospělé i děti

- neživotní pojištění (nemovitosti, domácnosti,auta) 

Mé poradenství je zdarma. Čím lépe se přiravíte např. na koupi nemovitosti, tím snadnější pro Vás bude realizace koupě v okamžiku, kdy najdete nemovitost,která Vás osloví. Předejte tím např. hrozbě propadnutí zálohového rezervačního poplatku na koupi nemovitosti, z důvodu odstoupení od koupě protože jste nezíkali na koupi hypotéku.

Oslovilo Vás něco ? Potřebujete něco vyřešit? Zvažujete koupit nemovitost ihned nebo výhledově?

Neváhejte a pište nebo volejte ráda se s Vámi setkám jak prostřednitvím internetu na dálku                  (Messenger, Viber, WhatsApp, Skype), tak osobně .

Blanka Rosková

majitelka kanceláře Domu realit 

tel. 777 578 244

Mail: info@reality-finance-zajisteni.cz

kancelář:

Moskevská 28, 460 01 Liberec 1

FB Reality & zajištění (reality)

FB poradna.nemovitosti.finance (finanční produkty)

YouTube Blanka Rosková

Úřední hodiny přizpůsobuji potřebám klientů, po předchozí dohodě.

Jsem Vám k dispozici 7 dnů v týdnu pro řešení Vašich realit a financí.

 

 

 

IČO Blanka Rosková 14809231, adresa sídla firmy: Strážiště 40, 294 13 Strážiště

IČO Finance & zajištění s.r.o. 631493564, adresa sídla společnosti shodná sadresou kanceláře:

Moskevská 28, 460 01 Liberec 1

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů